Копие До: Министъра на Образованието и Науката
Копие До: Държавната Агенция за Закрила на Детето
ПИТАНЕ- МОЛБА
от Гражданско Сдружение „АЛТАЙ“, гр. Кърджали
Относно: Създаване на допълнителни условия за усвояването на българският език и 200%товата пренатовареност на Детските градини в гр. Кърджали
Уважаеми Г-н Кмет,
Както добре ви е известно преобладаващата част от населението на община Кърджали е етнически турско. Респективно за повечето деца в предучилищна възраст българският език не е майчин език. Въпреки това прави впечатление, че в повечето случаи децата от етнически турските семейства, още от детските градини се третират като такива за които българският език е майчин, и преподавателският персонал в повечето Детски градини администрирани от Вас, често изисква и натяква на родителите на тези деца, че трябва да си научат децата на български в семейството, като често се дава и съвет вкъщи да се говори на български език!?, което по същество представлява и вмешателство в семейния живот на гражданите /Чл. 8 от ЕКЗПЧОС/.
Още при първоначалното си постъпване в Детска градина на 3, 4 или 5 годишна възраст, често самите деца, за които българският не е майчин език, биват навиквани и укорявани на български т.е. на напълно неразбираем за тях език, като често този укор е и от рода на „Ти защо не знаеш български бе…?“. Така се получава няколкомесечен въвеждащ тормоз върху крехката психиката на най малките, които не са етнически българи.
В Чл.16 на ЗАКОН ЗА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ ясно е записано следното: „За децата и учениците, за които българският език не е майчин, се създават допълнителни условия за усвояването му с цел подпомагане на образователната интеграция при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за усвояването на българския книжовен език.“ Подобно изискване за създаване на допълнителни условия за усвояване на български език от децата е отразено и в други подзаконови нормативни актове.
Ясно е, че тези допълнителни условия трябва да включват и възпитателки владеещи едновременно и двата езика.
Ясно е и това, че такива допълнителни условия не може да се създават в детски групи от по 38-40деца, каквито са всички в гр. Кърджали например.
Същевременно наред с описания проблем, броят на децата в групите, в повечето Детски градини в Областния център е между 38 и 40, т.е. двойно надвишава законовата норма за водене на нормален учебен процес, което също е уникално за град от провинцията, като Кърджали.
Съчетанието на описаните два проблема създава директен психологически тормоз върху крехката психика на децата от етнически турските семейства, като в голяма степен отнема шанса за равен старт в образованието на тези деца.
Уважаеми Г-н Кмет, Ние Ви задаваме следните въпроси, които определено не търпят отлагане:
1. Кога и какви мерки ще предприемете за създаването на допълнителни условия за усвояване на български език от децата в Детските градини в община Кърджали, за които българският език не е майчин?
2. Какви мерки ще предприемете за нормализиране на бройката на децата, които посещават Детски градини в областния център?
Уважаеми Г-н Кмет, Ние Ви молим да предприемете необходимите мерки за цялостно прилагане на Чл.16 на ЗАКОН ЗА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ, така че персоналът в администрираните от Вас Детски градини да създаде въпросните допълнителни условия /включитилно и чрез увеличаване на персонала/,за усвояване на български език от децата, което от друга страна е възможно само при нормализиране на броя на децата в групите в Детските градини, с оглед на това, че за повечето деца в Общината българският език не е майчин.
С Уважение,
Управителен Съвет на Гражданско Сдружение „АЛТАЙ“: