Докато тече обществения дебат по важната тема за истините в българската история, преди два дни премиерът на България- Г-н Бойко Борисов, е обещал, на 4- ма общински кмета, че няма да има компромис в историята ни и това, което се е учило досега, ще го учат и децата.
Да си припомним, че преди седмица на 30.01.2016г. група от 8 академици- професори и доценти по история, с едно обширно писмо до Институциите, коректно разясняват историческата терминология за “османско владичество“, “съжителство“ и “турско робство“. В това писмо на академиците се казва: „…Институцията на робството в Османската империя има специфики, които също не позволяват чрез този термин да бъде описан статутът на всички или поне на по-голямата част от българските и другите балкански поданици на султана. Поради това съвременната наука предпочита да не го използва, когато говори за положението на българите в рамките на османската социална и политическа система. Като се изключи вълната от заробвания по време на османското завоевание, българското население в империята никога не е имало робски статут. Българите били данъкоплатци и се ползвали от право на собственост, наследяване, придвижване и пр. – все права, от които робът по презумпция бил лишен. Изразът “турско робство”, създаден от идеолозите на българското национално движение през 19. век, е част от инструментариума за мобилизиране на българите в борбата им за политическо самоопределение и еманципация от османска власт. Поради значимостта и ключовото място, което заема Възраждането в националния разказ, това емоционално определение се подема веднага след Освобождението от литературата, използва се като определящ за османския период термин в много от първите български исторически публикации и се запазва в учебниците по българска история чак до края на 70-те години на 20. век. Като всяка наука обаче, и историята е претъпяла развитие от средата на 19.век досега. Задълбочавайки по знанията си, тя е прецезирала категорийния си апарат и е достигнала до извода, че изразът “турско робство” е терминологично непригоден да опише положението на българите в Османската империя.Разбира се, фактът, че този израз се е вкоренил в паметта на няколко поколения българи, няма как да бъде пренебрегнат. Ако присъства в обучението п обългарска история обаче, съвременното осмисляне на “турското робство” може да бъде основа за дебат, който да предостави на учениците терен за формиране на аналитични способности и усвояване на методите на критичния анализ…„
…В края на това писмо българските академици по история изразяват своето възмущение от поредното „манипулативно използване на историята“ и от това, „…че историята се превръща в инструмент за прокарване на изкуствени разделения в българското общество,които с нищо не допринасят,нито за националното самочувстие, нито заизграждането на модерната българска идентичност…“
На 5-ти Февруари, обаче Г-н Бойко Борисов, без да е експерт по история, съвсем популистки е обещал, че той ще е гарант за това, историята да остане така както се харесва на 4-ма общински кмета от Средногорието, след като е изгледал красивото хоро, което са изиграли пред Министерски съвет. Всъшност преди 2 дни един от тези кметове, облечен в народна носия размахваше сабя срещу…“въображаемия противник във въздуха над него“.
Ние -ръководството на сдружение „АЛТАЙ“ гр. Кърджали, като представители на етническите турци, задаваме следните въпроси: Демократ ли е Бойко Борисов, или е национал-популист? Изчерпа ли се Европейската и Гражданска същност на ПП ГЕРБ?
Всичко това се случва, докато върви обществения дебат по темите за историята, а лидери на по сериозните патриотични формации обикалят из страната и се срещат с представители на различни етнически общности в търсене на най-удачното решение за всички. Явно премиерът Борисов, отчаяно търси бърза легитимация на властта, която му се изплъзва, дори с цената на национал-популизма.
Ние сме изключително притеснени и от това, че г-н Бойко Борисов, преди шест месеца, в едно свое интервю по телевизията заяви, явното си желание да се превърне в РаткоМладич- „…мога много бързо, за един час да стана Ратко Младич на Балканите.“ т.е. в човек обвинен за геноцид и престъпления срещу човечеството?! Kакто и от изразеното през 2008г. негово одобрение за тaкa наречения „възродителния процес“.
Предвид гореописаното, ние призоваваме етническите турци подкрепящи ПП ГЕРБ, на следващите избори сериозно да преосмислят своята политическа позиция.
С Уважение,
Ръководство на Гражданско Сдружение „АЛТАЙ“, гр. Кърджали
06.02.2016г.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.